چربی سوزی چیست؟

دوره چربی سوزی ، دوره ایی را شامل می شود که در آن، زمان بیشتری برای چربی سوزی در نظر گرفته می شود و معمولا با تمرین های هوازی، این دوره ها را طراحی می شود وقتی طراحی تمرین ها به گونه ای باشد که شدت تمرین بالا باشد قطعا چربی سوزی بهتر صورت می گیرد و شما کالری بیشتری رو از دست خواهید داد؛ ولی در تمرین های چربی سوزی با شدت پایین نیاز کمتری به قدرت شما برای انجام تمرین ها می باشد، بنابراین چربی سوزی کمتری اتفاق می افتد. جالبه بدونید که بدن برای تجزیه چربی های ذخیره شده از طریق یک سری مسیرهای متابولیکی پیچیده ای این فرآیند را انجام می دهد، که فرآورده های متابولیسم چربی از طریق ریه ها، عرق و ادرار از بدن خارج می شوند، در حالی که انرژی آزاد شده از چربی برای حفظ عملکرد بیولوژیکی بدن نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

ضربان قلب

حداکثر ضربان قلب(MHR)

یکی از شاخصه های مهم برای فهمیدن میزان چربی سوزی، حداکثر میزان ضربان قلب است که معمولی ترین روش محاسبه آن  (حداکثر ضربان قلب = ۲۲۰ – سن شما) می باشد که البته بنا به شرایط فیزیکی و سنی افراد قابل بررسی بیشتری می باشد. مهمترین نکته قابل توجه برای افرادی که تصمیم دارند با شدت کمتری از حداکثر ضربان قلب شان تمرین کنند دقت به این نکته که در مدت زمان طولانی تری و به طور منظم تری با تمرکز بالای تمرین های چربی سوز و هوازی شان را انجام دهید تا شاهد کاهش وزن و چربی بدنتان باشید.

تفاوت دوره چربی سوزی با دیگر رشته ها

یکی از مهمترین تفاوت های این دوره با دیگر رشته های ورزشی، داشتن تنوع در تمرین ها و همین طور پوشش دادن تمرینها به صورت تمرین هایی جهت فرم دادن موضعی در قسمتهای مختلف بدن و همین طور تکیه بر انجام تمرین های مقاومتی برای پیدا کردن استقامت و در نهایت تمرینهای کششی به صورتی که در انتهای دوره به خوبی تغییرات بدن تان را به غیر از چربی سوزی مشاهده خواهید کرد به معنی کامل آمادگی جسمانی پیدا می کنید.

دوره چربی سوزی

چربی سوزی : چربی های محترم، آماده مرگ باشید

چربی سوزی برای تازه کار ها (مبتدی)

در این دوره از چربی سوزی، شامل تمرین هایی می شود که تمام بدن را به خوبی گرم میکند و میزان ضربان قلب را به نحوی بالا می برد که فرد بتواند تا انتهای تمرین، به حرکتهای خود ادامه دهد و بتواند چرب سوزی را در مدت زمان بیشتری ادامه دهد. این دوره برای افرادی مناسب است که از نیازمند چربی سوزی و بالا بردن قدرت بدن برای رسیدن به مرحله ی پیشرفتهHIIT و بالا بردن توانمندی هایشان می باشند.

تمرین های کاردیو

چربی سوزی پیشرفته (HIIT)

این دوره ، شامل تمرین هایی با شدت بالا که در چند دایره تمرینی با سرعت بالا و استراحت های بسیار کوتاه انجام می پذیرد که حداکثر ضربان قلب را در پی دارد و برای افرادی که سابقه ی ورزشی خوبی دارند و همین طور ورزشکاران حرفه ای برای افزایش توانمندی های بدن شان و برای افرادی که قابلیت انجام تمرین های سخت را دارند و به دنبال کاهش وزن نیز هستند مناسب است.

آیا این دوره برای من مناسب است؟

هنگامی که شما به طور منظم تمرین های هوازی را انجام می دهید و در تمرین های خود شاهد بالا رفتن ضربان قلب خود هستید، ماهیچه های  قلب شما به شدت تقویت می شود در نتیجه وقتی که شما در حال استراحت هستید، ماهیچه ی قوی قلبتان به راحتی (با سرعت کم و به طور موثر) در ضربان قلب پایین قادر به جابجایی اکسیژن و رساندن آن به تمامی اندام ها می باشد. یکی از مهم ترین مزایای سلامتی ماهیچه قلب قوی تر، این است که شما در معرض خطر ابتلا به بیماری های قلبی نیستید. قطعا به غیر از این خاصیت سلامتی بخش در ادامه شما اندامی ورزشی و خوش فرم پیدا خواهید کرد چراکه برای کاهش وزن تمرین های چربی سوز را انتخاب کردید نه عمل های جراحی و داروهای شیمیایی و گیاهی. سختی کار فقط یک تصمیم عاقلانه و یک انتخاب اصولی است تا بتوانید استانداردهای زندگی خود را به شیوه ی استاندارد بهبود ببخشید.